درحال بارگذاری
طراح

فتوشاپ برای چه افرادی مناسب است؟

همان‌طور که در مقاله‌های قبل توضیح دادیم، فتوشاپ یک برنامه ویرایشگر حرفه‌ای عکس است که توسط شرکت ادوبی ارائه‌شده است و یکی از محبوب‌ترین و باارزش‌ترین نرم‌افزارهای این شرکت است. برنامه فتوشاپ  به کاربر امکان می‌دهد که هر تغیری دوست دارند روی عکس اعمال کنند. از ایجاد تصاویر تا اصلاح آن‌ها. برش، تغییر اندازه و هر نوع دست‌کاری که مایل باشند؛ تا حدی که ممکن است صاحب اصلی عکس نتواند آن ‌را تشخیص دهد. یکی از نکات بسیار خوب برنامه فتوشاپ هم این است که نیاز به سخت‌افزارهای قدرتمند ندارد و می‌توانید نسخه کم‌حجم فتوشاپ را بر روی سیستم‌های کم قدرت نصب کنید و اصلا نگران نباشید. زیرا این نسخه‌ها هم می‌توانند نیاز شما را برآورده کنند.

کاربردهای برنامه فتوشاپ

کاربردهای برنامه فتوشاپ

کاربردهای برنامه فتوشاپ در هر نقطه‌ای از اطراف ما قابل‌مشاهده هستند. هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را انکار کند و همه به اهمیت این برنامه باور دارند. در انواع پوسترها، عکس‌ها، کارت‌های ویزیت بنرها سربرگ‌ها عکس‌های هنری جلد نشریات و هزاران مورد دیگر می‌توانید به‌وضوح کاربرد این برنامه را مشاهده کنید.

طراح و گرافیست

برنامه فتوشاپ برای چه افرادی مناسب است؟

بطور خلاصه و کامل باید بگوییم که فتوشاپ برای همه مردم مناسب است. هر فردی با هر زمینه کاری می‌تواند به‌سادگی با این برنامه کار کند و تغیرهای جذاب و منحصربه‌فردی بر روی عکس های خود به‌وجود بیاورد. اگر قصد دارید عکس‌های جذاب با افکت‌های خاص برای پیج خود تهیه کنید حتما کار با برنامه فتوشاپ را امتحان کنید.

اما یادگیری فتوشاپ برای افراد بسیار دیگری نیز نه‌تنها مناسب بلکه الزامی است. یعنی هر فردی که با گرافیک کامپیوتری و یا عکس‌ها سروکار داشته باشد به‌گونه‌ای به این برنامه نیازمند و محتاج است.

عکاسان، طراحان گرافیک، ناشرین کتب و مجلات، چاپخانه‌ها، انیمیشن‌سازها، طراحان سایت، طراحان نرم‌افزار، شرکت‌های تبلیغاتی و ساخت تیزر، نقاشان هنری، تولیدکنندگان عکس‌های وب و… همگی به این برنامه نیاز دارند و باید کار با آن را بلد باشند. حالا بعضی افراد تنها به‌کارهای ابتدایی و ساده نیاز دارند و بعضی دیگر نیاز به پیاده‌سازی افکت‌ها حرفه‌ای دارند، اما به‌طور کلی فتوشاپ امروزه یک برنامه محسوب نمی‌شود، بلکه یک صنعت به‌حساب می‌آید که همه به وجود آن نیازمندند.

یکی از مزیت‌های برنامه فتوشاپ این است که توانایی کار با چندین مد رنگی را دارد. مانند:

مد رنگی RGB مخصوص نمایشگر

مد رنگی LAB

مد رنگی CMYKکه مخصوص چاپ افست

مد رنگی سیاه‌وسفید

مد رنگی Bitmap

مد رنگی Duotone

یکی دیگر از مزیت‌های برنامه فتوشاپ فرمت فایل‌های آن است. این فرمت به‌گونه‌ای است که می‌شود به‌سادگی آن را به برنامه‌های Illustrator، Premiere، After Effects، Image Ready، Encore DVD انتقال داد. مثلا اگر قصد انیمیشن‌سازی و یا ساخت CDهای آموزشی داشته باشید نیمی از نگرانی‌های شما با این مزیت از بین می‌رود.

کاربرد برنامه فتوشاپ در عکاسی

کاربرد برنامه فتوشاپ در عکاسی

بسیاری از عکاسان استعداد و مهارت بی‌نظیری در عکاسی دارند و عکس‌های خوبی هم می‌گیرند. از لنزها و فیلترهای مخصوصی استفاده می‌کنند و تمام امکانات اطرافشان را به‌کار می‌گیرند، اما وقتی نتیجه نهایی عکاسی را نگاه می‌کنند متوجه می‌شوند که بهتر است بعضی رنگ‌ها، در بعضی قسمت‌ها کم و یا زیاد شود. یا مثلا در بعضی قسمت‌ها کنتراست‌های خاصی به وجود آورند. برنامه فتوشاپ به یک عکاس تمام این قدرت را می‌دهد که هرگونه تغیری که نیاز دارد، برای بهتر کردن عکس‌های خود، به وجود آورد. آن‌ها می‌توانند فضاهای مختلف و متنوعی در عکس‌ها ایجاد کنند، ناسازگاری‌های عکس را از بین ببرند و یا حتی پس‌زمینه عکس را به‌طور کلی تغییر دهند.

برنامه فتوشاپ برای گروه‌های بسیاری ضروری و لازم است، اما حقیقتا می‌توان گفت برای عکاسان یک برنامه فوق‌العاده ضروری است.

نکته‌ای که در اینجا لازم به ذکر است این است که عکاسان باید به‌صورت حرفه‌ای و با تکیه‌بر یک منبع معتبر کار با برنامه فتوشاپ را یاد بگیرند و نباید صرفا به یک سری آموزش‌های ساده اکتفا کنند. پس اگر قصد دارید در عکاسی حرفه‌ای شوید، یادگیری فتوشاپ را در اولویت‌های اول خود قرار دهید.