درحال بارگذاری
فتوشاپ چیست؟

افترافکت چیست؟

اگر شما هم یکی از طرفداران هنرهای تجسمی، پویانمایی دوبعدی و جلوه‌های ویژه سینمایی هستید مطمئن باشید یکی از طرفداران برنامه افترافکت خواهید شد. برنامه افترافکت کاربردهای بسیاری دارد که اگر تازه‌وارد باشید با آن‌ها آشنایی ندارید. در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، اما اساسی‌ترین کاربرد برنامه افتر افکت در پویانمایی و انیمیشن‌سازی است. از ابتدای ساخته شدن این برنامه انقلاب بزرگی در صنعت انیمه‌سازی به‌وجود آمد که توجه همه را به سمت برنامه افتر افکت جلب کرد. افتر افکت یک برنامه قدرتمند پویانمایی دوبعدی و جلوه‌های ویژه سینما در جهان است. ایجاد جلوه‌های بصری گوناگون درزمینه دیجیتال، موشن گرافیک و ترکیب عناصر تنها بخشی از کاربردهای این برنامه است.

تاریخچه Adobe After Effects

تاریخچه نرم افزار افترافکت
تاریخچه نرم افزار افترافکت

After Effect ابتدا توسط company of Science and Art یا همان شرکت علم و هنر در شهر پراویدنس ایالت رودآیلند ساخته شد. دو ورژن اول این برنامه نیز توسط همین شرکت ارائه شدند. بعدازآن شرکت Aldus ، شرکت علم و هنر را خرید و به همین ترتیب برنامه افتر افکت نیز نصیب آن‌ها شد. این اتفاق در جولای سال 1993 رخ داد، اما پس‌ازآن در سال 1994، شرکت ادوبی این شرکت را به همراه نرم‌افزار PageMaker خریداری کرد. به این صورت بود که شرکت ادوبی یکی دیگر از شاهکارهای ویرایش عکس را به نام خود درآورد. اولین ورژنی که این شرکت منتشر کرد ورژن 3 بود.

نام گذاری

نام گذاری برنامه افترافکت
افترافکت

داستان نام‌گذاری این برنامه بسیار جالب و ساده است. برنامه افتر افکت قابلیت‌های پخش و طرح‌های مختلف مشابه برنامه‌های ویرایش فیلم را ندارد و به همین دلیل برای ویرایش فیلم خام گزینه مناسبی نیست، پس‌کار این برنامه بعد از ویرایش فیلم آغاز می‌شود. افتر افکت. یعنی پس از اعمال تغییرات.

مزیت افتر افکت نسبت به دیگر ویرایش‌گر‌های عکس

افتر افکت درزمینه‌های کروماکی، اصلاح حرکت، اندازه و جهت، ترکیب عناصر بصری بسیار قدرتمند عمل می‌کند. همین‌طور برای ویرایش‌های غیرخطی، ویرایش‌هایی درزمینه صوت، و واسطه تبدیل کدها نیز برنامه مناسبی است. این برنامه با دیگر برنامه‌های شرکت ادوبی نیز سازگار است. با استفاده از این برنامه ترکیب لایه‌های دوبعدی برای استفاده در فضای سه بعدی و رند کردن محتوای سه‌بعدی نیز محقق می‌شود. 

کاربردهای برنامه افتر افکت

کاربردهای برنامه افتر افکت
کاربردهای برنامه افتر افکت

برنامه افتر افکت پس از تولید به‌سرعت در صنعت فیلم‌سازی، انیمیشن‌سازی و دیگر تولیدات تلویزیون مورداستفاده قرار گرفت. برنامه افتر افکت برای اشتراک‌گذاری پروژه بین چند سیستم و دسترسی آسان به آن‌ها نیز مناسب است. این برنامه با امکانات و ابزارهای بسیاری که برای حاشیه‌سازی و ریزنگری دارد موجب حفظ جزئیات تصاویر در هنگام جداسازی المان‌ها می‌شود. از دیگر امکانات و کاربردهای این برنامه می‌توان به VFX برای تثبیت تصاویر، ساخت افکت برای متون، مدیریت صدا در تصاویر، وجود افکت‌های شبیه‌سازی، وجود پیش‌نمایش از تمامی عملکردها، افکت‌های چندکاناله سه‌بعدی، هماهنگی با صداهای ۳۲ بیتی، وجود افکت‌های فراوان برای تدوین، امکان خلق جلوه‌های بصری متحرک و ده‌ها قابلت دیگر اشاره کرد. برنامه افتر افکت شباهت‌هایی با برنامه فتوشاپ دارد و شما می‌توانید لایه‌های آن را مانند برنامه فتوشاپ تهیه کنید. همچنین نهایت کیفیت در ذخیره‌سازی و وجود Timeline editing این برنامه را به یکی از کاربردیترین برنامه‌های ویرایش عکس تبدیل کرده است.

انیمیشن‌سازی در افتر افکت

انیمیشن‌سازی در افتر افکت
انیمیشن‌سازی در افتر افکت

انیمیشن‌سازی یکی از حرفه‌هایی است که در سال‌های اخیر مخاطبان بسیاری پیداکرده است. افرادی که به این حرفه روی آورده‌اند همگی به‌نوبه خود موفق بوده‌اند زیرا حداقل می‌توانند در یک زمینه کار پیدا کنند و مشغول شوند. از جذابیت کار آن‌ها نیز هرچقدر بگوییم کم است. سروکار داشتن با تصاویر رنگی و گاه کودکانه، صداگذاری‌های جذاب، فیلم‌های خیره‌کننده و شکل‌های دوبعدی و چندبعدی یکی از جذاب‌ترین شغل‌ها را می‌سازد. گاهی می‌بینیم که بعضی از این افراد از انیمیشن‌سازی برای انتقال دردهای جامعه و رساندن آن‌ها به گوش مقامات بالاتر استفاده می‌کنند. در هر حال انیمیشن‌سازی حرفه‌ای است که هر کس در آن واردشده است شکست‌خورده بیرون نیامده است و چه در شبکه‌های اجتماعی و یا تلویزیون مشغول به‌کار و استفاده از حرفه خود شده است.

البته تنها انیمیشن‌سازی نیست که به این برنامه نیاز دارد. بسیاری از شاهکارها و آثار ماندگار در صنعت تصویر متحرک، فیلم‌های ویدئویی، تیراژ فیلم‌ها و دیگر زمینه‌های سینمایی و تبلیغاتی  نیز محصول همین برنامه افتر افکت هستند. به‌عبارت‌دیگر برنامه افتر افکت درزمینه ترکیب و تلفیق تصاویر چنان قدرتی به شما می‌دهد که به هیچ برنامه دیگری نیاز نداشته باشید و تنها با یادگیری مهارت همین برنامه بتوانید تصاویر خیره‌کننده مدنظر خود را خلق کنید. این برنامه تا جایی پیش رفته است که بیشتر فیلم‌های هالیوودی نیز جلوه‌های خود را با استفاده از این برنامه ساخته‌اند.