درحال بارگذاری
ویژگی‌ها و قابلیت‌های برنامه فتوشاپ

ویژگی‌ها و قابلیت‌های فتوشاپ

اگر با دقت به محیط خود نگاه کنید متوجه می‌شوید که موارد بسیار فراوانی وجود دارند که حداقل یک‌بار برای زیباتر شدن و به وجود آوردن یک صحنه منحصربه‌فرد از دست‌های هنرمند برنامه فتوشاپ کمک گرفته‌اند،این برنامه چه ویژگی‌هایی دارد که تا این اندازه حرفه‌ای عمل می‌کند؟ در این مقاله با ویژگی‌ها و قابلیت‌های فتوشاپ آشنا می‌شوید.

ویرایش تصاویر

ویرایش تصاویر

اصلی‌ترین کاربرد برنامه فتوشاپ که با همین اصطلاح نیز شناخته می‌شود ادیت و یا همان ویرایش تصاویر است. در ابتدا نیز برنامه فتوشاپ با همین هدف تولید شد و کم‌کم درزمینه‌های دیگری نیز گسترش پیدا کرد. شما با این برنامه می‌توانید هر کاری را که دوست دارید روی تصاویر خود انجام دهید. از انواع برش‌ها گرفته تا تغیر رنگ‌ها. همین برنامه است که به شما امکان می‌دهد که تصویری را به تصویری دیگر اضافه کنید و تغییرات شگرفی در آن به وجود آورید. اصلاح نقص‌ها، تغیر رزولوشن و تغیر نور نیز از ویژگی‌هایی هستند که با استفاده از این برنامه می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. در مرحله بعد اگر مایل باشید می‌توانید افکت‌های مختلفی را هم بر روی عکس‌های خود اعمال کنید.

ویرایش فیلم یکی از ویژگی‌ها فتوشاپ

یکی دیگر از ویژگی‌ها و قابلیت‌های فتوشاپ ویرایش فیلم است.

این عنوان به دو بخش تقسیم می‌شود. فیلم‌هایی که از کنار هم گذاشتن تصاویر مختلف به وجود می‌آیند و ویرایش خود فیلم. که در هر دو صورت فتوشاپ از عهده ویرایش آن‌ها برمی‌آید. در مورد اول این کار باکمی خلاقیت به‌سادگی انجام می‌پذیرد و مخاطبان فراوانی را هم جذب می‌کند، اما در مورد دوم؛ این کار موردپسند بسیاری از تدوینگرهای فیلم‌هاست. آن‌ها علاوه بر استفاده از نرم‌افزارهای حرفه‌ای تدوین فیلم، از برنامه فتوشاپ نیز استفاده زیادی می‌کنند.

طراحی وب سایت

طراحی شکل اولیه سایت

این موضوع بدیهی است که هرچه قالب اصلی یک وب‌سایت جذاب‌تر باشد، کاربران بیشتری را نیز جذب می‌کند. برای همین طراحان وب‌سایت قالب‌های اولیه خود را در ابتدا با استفاده از برنامه فتوشاپ تنظیم می‌کنند. زیرا با استفاده از این برنامه می‌توان قالب‌های حرفه‌ای‌تری را طراحی کرد تا اینکه ذهنی، روی کاغذ و یا با نرم‌افزارهای غیرحرفه‌ای طرح را رسم کنند.

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک

به‌جرئت می‌توان گفت طرح‌های گرافیکی که شما درجاهای مختلف می‌بینید همگی نتیجه برنامه هنرمند فتوشاپ هستند. ویژگی‌ها و قابلیت‌های شگفت‌انگیز برنامه فتوشاپ به شما امکان انجام هر عملی را می‌دهد. بنابراین این مورد یکی از قوی‌ترین امکانات برنامه فتوشاپ است که قابلیت به وجود آوردن هرگونه طرح گرافیکی را داشته باشد.

نقاشی دیجیتال

نقاشی‌های دیجیتال

یکی از هنرهای زیبایی که در سال‌های اخیر گسترش پیداکرده است و اتفاقا درآمد خوبی هم دارد و در جاهای بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد نقاشی و رسم طرح‌های دیجیتال است. بسیاری از تصاویر زیبایی که شما در بنرها و یا محلات می‌بینید با استفاده از همین برنامه رسم شده‌اند و نقاشی‌ نیستند که با دست رسم شده باشند.

کاربرد برنامه فتوشاپ در عکاسی

قابلیت‌های برنامه فتوشاپ درزمینه عکاسی

هرچقدر هم که یک عکاس حرفه‌ای باشد و عکس‌های خوبی بگیرد بازهم ممکن است در لحظه‌ای عکس بی‌کیفیتی بگیرند و نتوانند از آن استفاده‌ای ببرند؛ اما اگر یک عکاس فتوشاپ بلد باشد اصلا جای نگرانی نیست! با استفاده از برنامه فتوشاپ این امکان را دارید که کیفیت عکس‌ها را تا حد قابل‌توجهی بالا ببرید. یا اگر عکس قدیمی‌ای دارید و می‌خواهید با ابزارهای روز آن را ویرایش کنید، برنامه فتوشاپ در خدمت شماست.

یک مورد جالب

یک خبر خوب که برای همه مردم و خصوصا عکاسان وجود دارد این است که با استفاده از برنامه فتوشاپ می‌توانند حتی عکس‌های سیاه‌وسفید را به عکس‌های رنگی و مدرن امروزی تبدیل کنند.

روتوش عکس

تغییر عکس‌ها، به هر نحوی که بخواهید

یکی از دو موردی که امروزه موردتوجه مردم قرارگرفته و در آتلیه‌ها کاربرد فراوانی دارد رفع عیب و نقص‌های موجود در عکس‌ها است. کاری که برای جذاب‌تر و زیباتر کردن عکس‌ها تبدیل به یک روتین شده است. روتوش عکس‌ها هم در همین مورد قرار می‌گیرد. اگر می‌بینید که آتلیه‌ها عکس‌های فوق‌العاده زیبایی به شما تحویل می‌دهند، راز آن‌ها را بدانید. با استفاده از برنامه فتوشاپ می‌توان هرگونه خال، جوش و نقص‌های صورت را برطرف کرد و پوستی شفاف و زیبا در عکس نشان داد. با این برنامه می‌توانید هر نقطه‌ای را به هر میزانی چاق و یا لاغر کنید، دندان‌ها را سفید کنید، رنگ مو و چشم را تغییر دهید و کلا فرد را تبدیل به آدمی دیگر کنید.

مورد دوم تغییر عناصر عکس است. به این صورت که شما می‌توانید هرگونه شی‌ء و یا فردی را از داخل تصویر حذف کنید. نکته بهتر این است که می‌توانید دوباره شی‌ء یا فرد دیگری را جایگزین بکنید! و هر مورد دیگری که به فکرتان برسد. از تغییر پس‌زمینه تا برداشتن یک تکه خاص از عکس و یا ترکیب چند عکس. قدرت و توانایی این نرم‌افزار بسیار بیشتر از قدرت زبان در بیان است. تنها می‌شود گفت که هر کاری را با استفاده از این برنامه می‌توانید انجام دهید، هر کاری که به ذهنتان برسد.

تمامی این تغییرات را یک عکاس و یا هر فرد دیگری می‌تواند به‌راحتی انجام دهد. تنها نیاز است که با تکیه‌بر یک منبع معتبر آموزش ببینید و پس ‌از آن کمی مهارت‌های خود را تقویت کنید.

بنر تبلیغاتی

خلق تصاویر خاص تبلیغاتی

یک عکاس تبلیغاتی مراحل فراوانی را باید پشت سر بگذارد تا بتواند یک عکس خوب ادیت شده تحویل بدهد. اولین مرحله عکس‌برداری است. (اگر کار با برنامه فتوشاپ را بلد باشید بیشتر مواقع نیاز به عکس‌برداری نیست) بعدازآن چه‌کارهایی باید انجام داد تا عکس ساده ما تبدیل به یک عکس جنجالی و مناسب تبلیغات شود؟

یکی از ابزارهایی که برنامه فتوشاپ برای کاربران خود فراهم کرده است، ابزاری برای ایجاد خلاقیت در عکس‌ها است. بدین ترتیب می‌توانید جلوه‌های ویژه‌ای را در عکس‌های خود بکار ببرید تا هر مشتری را به وجد آورد.

البته عکس‌های تبلیغاتی تنها به یک سری عکس که در تلویزیون نشان داده می‌شوند ختم نمی‌شود. انواع بنرها، پوسترها، انواع عکس‌های داخل سایت‌ها و یا پیج و شبکه‌های اجتماعی و هرگونه عکسی که به هدف جلب مشتری تهیه می‌شود را عکس تبلیغاتی خطاب می‌کنند. همچنین طراحی تراکت و کارت ویزیت نیز جزو همین دسته حساب می‌شوند.