درحال بارگذاری
نکات مهم عکاسی در شب

نکات مهم عکاسی در شب

عکاسی در شب این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا عکس‌های زیبا و دیدنی را خلق کنید. اگر دقت کرده باشید در هنگام شب زمانی که چراغ های شهر روشن می‌شوند  خیابان‌های شهر در رنگارنگ‌ترین حالتشان هستند و همچنین غروب یکی از زیباترین لحظه‌هاست که رنگ‌های زیبایی را ایجاد می‌کند. 

در این مقاله سعی داریم تا اصول اولیه‌ای که برای عکاسی در شب نیاز است را بیان کنیم تا کمکی برای شروع چگونگی گرفتن عکس‌های فوق‌العاده در شب باشد و بتوانید در مدتی کوتاه در شب با نورهای موجود عکس‌های زیبا خلق کنید.

نکته مهم عکاسی در شب

سه پایه‌ همراهی برای عکاسی در شب

یکی از اولین و مهم‌ترین ابزارها برای عکاسی در شب داشتن و استفاده کردن از سه‌پایه است حتی اگر حمل کردن آن برایتان سخت است. در عوض با این کار مطمئن خواهید شد که عکس‌هایتان در شب حتما شارپ خواهند بود.

برخی از دوربین‌های قابلیتی دارند که تا حد زیادی لرزش را کاهش و عکس‌هایی شارپ در سرعت کم شاتر می‌دهند. شما به راحتی می‌توانید متناسب با بودجه‌ی خود سه‌پایه‌ای مناسب تهیه کنید. در انتخاب سه پایه‌ فقط دقت  داشته باشید که سه پایه توانایی حمل وزن نهایی دوربین و لنز مورد نظرتان را داشته باشد و به اندازه‌ی کافی حمل کردن آن برایتان راحت باشد.

نوردهی مناسب با دیافراگم

نوردهی مناسب با دیافراگم

با کنترل کردن دیافراگم، این اجازه را به دوربین خود می‌دهید که سرعت شاتر مناسب را برای نوردهی صحیح را انتخاب کند. در دوربین‌های معمول اس‌ال‌ار میزان دیافراگم F/8 شما را مطمئن می‌کند که عکس‌هایتان با عمق میدانی مناسب و کاملا شارپ خواهند بود. دوربین‌های point-and-shot که دارای سنسورهای کوچکی هستند این‌ کار را با میزان دیافراگم F/4 می‌توانند انجام دهند. بهتر است در این حالت ISO دوربین خود را در کمترین میزان ممکن قرار دهید تا عکس‌هایی که می‌گیرید نویز کمتری داشته باشند. همچنین استفاده از سه‌پایه این امکان را برایتان فراهم می‌کند که عکس‌هایی با سرعت شاتر یک یا دو ثانیه و یا حتی بیشتر بدون محوشدگی و یا بلور بگیرید.

سلف تایمر

سلف تایمر راز کیفیت بهتر عکس‌ها

برای جلوگیری از هرگونه تکان و لرزش هنگام فشار دادن دکمه شاتر از سلف تایمر، کابل شاتر (دکلانشور) و یا کنترل از راه دور دوربین استفاده کنید. بیشتر دوربین‌ها دارای سلف تایمر ۲ تا ۱۰ ثانیه هستند. این قابلیت دوربین به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی با کیفیت بهتر در شب بگیرید.

عکاسی در شب

حفظ رنگ‌ها با تراز سفید برای عکاسی در شب

در اکثر دوربین‌های دیجیتال تنظیمات تراز سفید یا همان وایت بالانس، بر روی حالت اتوماتیک است. در این حالت، دوربین سعی می‌کند رنگ نورهایی مانند چراغ را به سفید برساند. در این حالت رنگ‌های شفاف و زنده‌‌ی عکس تغییر می‌کنند. با قرار دادن تظیمات بر روی نور روز رنگ‌های زنده و شفاف غروب و حتی شب بهتر حفظ می‌شوند و تغییر چندانی ندارند.

زمان عکاسی در شب

زمان عکاسی در شب را بشناسید

به گفته‌ی متخصصان این حرفه بهترین زمان برای عکاسی هنگامی است که هنوز مقداری رنگ و نور در آسمان وجود دارد چراکه در این زمان می‌توانید عکس‌های رنگارنگ‌تری نسبت به زمانی که هوا کاملا تاریک است بگیرید. زمان تقریبی که تعریف شده است ۱۵ دقیقه بعد از غروب آفتاب است.

فراموش نکنید هنگامی که نورهای باقی مانده در آسمان با نور چراغ‌های شهر ترکیب شوند نتیجه‌‌ای که بدست می‌آید کاملا چشمگیر و زییا خواهد بود.

عکاسی در شب

بررسی را فراموش نکنید

در پایان کار عکس‌ها را روی صفحه‌ی ال‌سی‌دی دوربینتان بررسی و مقایسه کنید. اگر عکس‌هایتان تاریک هستند از ابزار تصحیح نور دهی یا  exposure compensation  برای تنظیم نوردهی در شاتر بالا استفاده کنید. اگر نور عکس‌ها زیاد است و عکس‌ها بیش از حد روشن هستند از همان ابزار گفته شده در شاتر کم استفاده کنید. معمولا دوربین‌های اس ال ار به تصحیح نور نیاز دارند.

در نهایت عکس‌هایتان را نگاه کنید و ببینید آیا عکس‌هایی که خلق کرده‌اید را دوست دارید یا نه؟

اگر در این زمینه تازه‌کار نیستید پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.