درحال بارگذاری
چگونه عکس پرتره حرفه‌ای بگیریم

چگونه عکس پرتره حرفه‌ای بگیریم؟

امروزه با پیشرفت تلفن‌های همراه و انواع دوربین‌ها، حرفه‌ی عکاسی بیش از پیش می‌درخشد. حتی افراد عادی نیز در پی گرفتن عکسی جذاب و به یاد ماندنی هستند. اما در این بین عکاسی پرتره از محبوبیت بیشتری برخوردار است. به خصوص که با همه‌گیر شدن فضای مجازی اکثر افراد تمایل دارند عکس‌های زیبایی را از خود با دیگران به اشتراک بگذارند. حال این مسئله مطرح می‌شود که همه‌ی افراد دوربین عکاسی ندارند. در این مطلب سعی داریم با ذکر راه‌کارهایی ساده به شما آموزش دهیم که چگونه با تلفن همراه، به آسانی عکس پرتره دلخواه خود را ثبت کنید.

اهمیت نور مناسب در عکس پرتره

اهمیت نور مناسب در عکس پرتره

سعی کنید در حد امکان از نور طبیعی روز استفاده کنید. عکاسی در فضای باز راحت‌تر خواهد بود و شرایط ساده‌تری را برای عکاسی پرتره ایجاد می‌کند. اما به خاطر داشته باشید که آفتاب و نور شدید ظهر برای عکاسی مناسب نیست. نور ملایم صبح و عصرها، به خصوص نزدیک غروب، جلوه‌ی خاصی به عکس شما خواهد داد. اگر تمایل به گرفتن عکس پرتره در محیطی بسته دارید، کنار پنجره انتخابی بسیار مناسب است. نوری که از سمت پنجره به سوژه می‌تابد در مقایسه با نورهای مصنوعی تاثیر زیباتری خواهد داشت. نور تابیده شده از پنجره را نیز می‌توانید به راحتی با استفاده از پرده یا کرکره کنترل کنید و به اندازه‌ی دلخواه در‌آورید. همچنین سعی کنید تا حد امکان از نور فلش دوربین استفاده نکنید. نور فلش‌ها مستقیم و شدید است و عکس شما را خراب می‌کند.

کادربندی مناسب، پیش‌زمینه‌ی پرتره‌ی حرفه‌ای

کادربندی مناسب، پیش‌زمینه‌ی پرتره‌ی حرفه‌ای

انتخاب کادربندی مناسب در عکاسی یک هنر است. شما باید بدانید هر عکسی برای جذابیت بیشتر به چه کادربندی نیاز دارد. در عکس‌های پرتره تمرکز اصلی بر روی سوژه است. برای گرفتن عکس پرتره بهتر است کادر خود را طوری تنظیم کنید که فقط تصویر سر و شانه‌های مدل و یا از کمر به بالا ثبت شود. به هیچ‌وجه هیچ کدام از اندام بالا تنه‌ی مدل را از کادر خارج نکنید. با این حال شما می‌توانید از خلاقیت خود بهره بگیرید و کادر عکس خود را طوری انتخاب کنید که جذابیت عکس دو چندان شود.

استفاده از لنزهای مخصوص موبایل

برای بهبود بخشیدن به عکاسی پرتره می‌توانید از لنزهای مخصوص این سبک عکاسی استفاده کنید. امروزه لنزهای عکاسی فقط به دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای اختصاص داده نمی‌شوند. برای انواع موبایل‌ها لنزهای مخصوص عکاسی پرتره با دوربین موبایل ساخته شده‌ است که می‌توانید به راحتی انواع با کیفیت آن‌ها را تهیه و استفاده کنید.

پس‌زمینه در عکس پرتره

اهمیت پس‌زمینه در عکس پرتره

بهتر است در عکاسی پرتره از پس‌زمینه‌ی ساده استفاده کنید. همانطور که گفتیم در عکاسی پرتره تمرکز اصلی بر روی سوژه است. انتخاب پس‌زمینه ای ساده اثرگذارتر خواهد بود و به گیرایی هر چه بیشتر عکس کمک می‌کند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید، کم کردن فضای پس زمینه در عکس است. به این منظور می‌توانید فاصله‌ی خود را با سوژه کم کنید. همچنین می‌توانید از مدل خود بخواهید در برابر پس‌زمینه‌ای ساده مانند یک دیوار یا پارچه قرار بگیرد.

همواره به خاطر داشته باشید که حس عکس از احساس سوژه‌ي آن تغذیه می‌شود. برای اینکه عکس شما احساس خوبی به بیننده منتقل کند از مدل خود بخواهید خودش باشد. حتی اگر تمامی نکات عکاسی را رعایت کنید اما سوژه خود را تحت فشار بگذارید تا با ژست‌ها و لبخندهای مصنوعی در مقابل دوربین شما قرار بگیرد، او را خسته و کیفیت عکس خود را پایین می‌آورید.